Sárgabarack fánk idén ismét kegyes volt hozzánk, ez nagy dolog, ugyanis nagyjából 5-6 évente ismétlődik meg. Néhány gyümölcsöt már tegnap leszedtünk, ma pedig nem tudtam ellenállni a friss, saját termésnek. Sárgabarackos túrótortáról álmodoztam, szem előtt tartva, hogy abból gazdálkodjak, ami amúgy is van itthon. Persze ez most nem volt túl nagy kihívás, hiszen nemrégen vásároltunk, a sütéshez szükséges alapokanyagok pedig szinte mindig rendelkezésre állnak, mivel soha nem tudhatom, mikor száll meg az ihlet.

fő

 

Alapnak egy korábban már kipróbált és közzétett kókuszlisztes pitét sütöttem.

Tészta hozzávalói:

135 gramm kókuszliszt

3 db nagyobb tojás

90 gramm zsiradék, ez lehet vaj, olíva olaj, sőt első alkalommal mogyoróolajat használtam

1 csipet só

45 gramm édesítő (méz, nádcukor, vagy akár eritrit is.)

 

A tojást, a zsiradékot és az édesítőt összekeverjük, majd hozzáadjuk a kókuszlisztet. Kicsit morzsalékos, ámde jól formázható tésztát kapunk, éppen ezért nem kell nyújtani, kézzel nyomkodjuk bele a sütőformába, szépen elegyengetve. Előmelegített sütőben 180 ºC-on 20-25 prc alatt készre sütjük.

Ez a mennyiség egy szív alakú és egy 12 db-os szilikonos muffin sütőforma kibéleléséhez elegendő.

 

sütő

 

A töltelék:

500 g 12 %-os tejföl (mert ez volt itthon)

250 g túró

80 g cukor

30 g zselatin

4 db sárgabarack

vanília őrlemény

Tetejére:

2 db sárgabarack

20 g zselatin

édesítő (cukor, méz, eritrit)

 

A blansírozott barackokat meghámozzuk, vékony szeletekre vágva elterítjük a tésztán.

A tejfölt és az áttört túrót habverővel összekeverjük a cukorral, vaníliaőrleménnyel és a zselatinnal, majd langyosra melegítjük. Ezt követően félretesszük és hagyjuk hűlni. Amennyiben marad barack felaprítva belekeverhetjük. Amikor kihűlt, de még nem dermedt meg, a tésztára borítjuk és elsimítjuk, ezt követően hűvösre tesszük.

A torta tetejére szánt 2 db barackot annyi vízzel, hogy fél liter legyen együtt, ízlés szerinti cukorral pépesítjük, hozzákeverjük a zselatint, és ezt is langyosítjuk. Főzni nem szabad, csak addig melegíteni, míg a zselatin felolvad. Mikor kezd sűrűsödni, mehet a torta tetejére.

 

A blansírozás:

Más néven előfőzést, vagy sokkolást jelent, amikor a nyers alapanyagokat forrásban lévő vízben rövid ideig hőkezeljük (előfőzzük). Célja elsősorban az alapanyagok romlásának, íz- és színváltozásának megakadályozása. Leggyakrabban talán a gyümölcsök hámozásának megkönnyítésére használjuk ezt az eljárást, pl. a sárgabarack, őszibarack vagy a paradicsom esetében. Ilyenkor rövidebb ideig, csak 1-2 percig mártjuk a forró vízbe a gyümölcsöket. Az alapanyagokat a vízből gyorsan kivesszük (leszűrjük), és azonnal lehűtjük: jeges, vagy nagyon hideg vízbe tesszük. Ha kihűlt, lecsurgatjuk, és már használhatjuk is.

 

Lehetőség szerint már a fogyasztás előtti napon készítsük el a süteményt. Jót tesz a tésztának is, ha hagyunk időt, hogy  felpuhuljon, illetve összeérjenek az ízek.