A Cuha-patak völgye méltán népszerű turistacélpont. A szurdokban a sziklafalak között kanyargó patak mellett és azt többször keresztezve haladó útvonal kellemes kikapcsolódást kínál. A patakvölgyben fut a műemléki védettség alatt álló vasút, viaduktjai és alagutjai egységet alkotnak a természettel.
Mi két gyerekkel - 6 és 8 évesekkel - és egy kutyával vágtunk neki az összesen 10 kilométernyi kalandnak a Vinye vasúti megálló - Cuha-szurdok - Porva-Csesznek vasútállomás útvonalon, és vissza. Aki nem szeretne vagy nem tud ennyit gyalogolni, és jól időzít, a visszautat akár vasúton is megteheti. Megéri, hiszen így az ország egyik legszebb vasútvonalán utazhatunk.
A nehézséget a patakon történő átkelések jelentik, mivel a vízhozam az időjárás függvényében változhat, és hegyi patak lévén ez szélsőséges is lehet a magas kőfalakkal határolt szurdokban.
Úgy számoltuk, hogy egy irányban normál esetben 9 alkalommal kell keresztezni a patakot, persze a gyerekek ennél jóval többször átkelhetnek kedvük szerint.
Az autót a vasúti megálló melletti füves parkolóban hagytuk, és megkerestük a piros jelzést, amit útunk során végig követtünk. A parkolótól kb. 100 méterre egy hídon (vagy a patak kövein, kidőlt fákon) átkelve érünk be a szurdokba.
És itt elérkeztünk a felszerelés kérdéséhez. A hely klímája hűvös, ami nyáron kellemes, a többi évszakban viszont érdemes rétegesen öltözködni. Gyerekeknek ajánlott a gumicsizma, mindenki másnak a magas szárú túrabakancs, bár vannak, akik fehér “városi sportcipőben” teljesítik a túrát.
Ahogy korábban említettem: a desztináció közkedvelt, ezért aki nem szereti a tömeget, inkább hétköznap vágjon neki az útnak. Különösen a patak gázlóinál torlódhat fel nagyobb csoport, hiszen a köveken, faágakon egyensúlyozás, bukdácsolás lassítja az átkelést. Előfordulhat, hogy nem marad más választásunk, mint egyszerűen átgázolni a patak vizén. A mezítlábas óvatoskodástól a gumicsizmás átkelésig széles az általunk látott megoldások tárháza.
Útunk során vasúti viaduktok alatt és mellett megyünk el, láthatjuk az alagutakból előbukkanó vonatokat és a kocsikból a túrázóknak integető embereket. A kiszélesedő részeken több pihenőhelyet is kialakítottak, ahol lehetőség van a tűzrakóhelyeken akár szalonnasütésre is.
Ezzel ott jártunkkor többen is éltek, nagyobb csoportok telepedtek le a tisztásokon és a természethez közel hódoltak a kulináris élvezeteknek.
Több tájékoztató tábla kíséri útunkat, amelyek segítséget nyújtanak az élővilág jobb megértéséhez.
A túra útvonalát szabadon alakíthatjuk az alapján, hogy mennyit enged tapasztalatunk, erőnlétünk, vagy társaságunk bejárni a szurdokból. Megkóstolhatjuk a Kőpince-forrás vizét, vagy megnézhetjük a Kőpince barlangot is, amely a bakonyi betyár, Savanyó Jóska tanyája volt.
Az általunk bejárt táv ideális családi kirándulás alapja. A patak vonzza a gyerekeket, az alacsony esésű részeken gumicsizmában akár kicsit szét is nézhetnek, vajon mit rejt a meder.
Mi félúton, a Porva-Csesznek vasútállomásnál pihentünk meg az egyik padon. Itt büfé és a vasút történetét bemutató kis kiállítóterem nyújt betevőt a gyomornak és a szellemnek. Az épület maga Jiří Menzel-féle, Szigorúan ellenőrzött vonatok című Oscar-díjas filmben szereplő állomás hangulatát idézi.
A környék további látnivalókban bővelkedik. A zirci apátság mellett található arborétum és a Bakonyi Természettudományi Múzeum egyaránt megéri, hogy megnézzük. Szintén érdemes meglátogatni a Cseszneki várat is. A megéhezett vándort Vinyén, Cseszneken és Zircen is több, különféle stílusú büfé és étterem várja, ahol fel tudjuk tölteni lemerült energiaszintünket.
Végül egy kis zöld figyelemfelhívás, Védjük a természetet azzal, hogy nem dobjuk el a PET palackot, nejlonzacskót, sörösdobozt. Ha idáig teletöltve elbírtuk, üresen sokkal könnyebb a legközelebbi kukáig elvinni ezeket a csomagolóanyagokat.