süti klónos

Kihívás, ha azt mondják, hogy nem is tudsz piskótát sütni? Persze a nem szoktam és nem tudok eshet egybe is, de néha nem árt a tévhiteket megcáfolni...

Kolléganőmtől azt hallottam, hogy a piskóta rizslisztből finomabb, mint a hagyományos BL 55-ös fehérlisztből, így akkor is érdemes a gluténmentes verzióval próbálkozni, ha azon szerencsések közé tartozunk, akiknek nincs gluténérzékenység a családjában. A végeredmény egyértelműen meggyőzött: ruganyos, kevésbé törékeny tésztát kaptam, amelynek ízében nem észrevehető a liszt cseréje.

Őszintén szólva míg a rizslisztes piskóta koránt sem okozott nehézséget, a "sütés nélküli joghurttorta" picit kiborított a végére. Elbizonytalanodtam, de talán éppen azért érdemes erről beszélni, így másoknak már kevésbé kell megküzdenie az elemekkel. 

Először is: érdemes nem egy estébe süríteni az elkészítését, még akkor sem, ha ez megvalósítható. Habár a joghurtos és a gyümölcsös rész sütést nem igényel, melegítést igen, és bizony a mosogatnivaló sem lesz kevés. Persze az is lehet, hogy én voltam türelmetlenebb ezen a napon, vagy egyszerűen csak túl sok volt az egyéb tényező, amely befolyásolta figyelmemet. Ennek ellenére a végeredmény meggyőzött, így a családi repertoárba bekerült.

A piskóta:

3 tojás

3 ek. cukor

3 ek. rizsliszt

0,5 ek. keményítő

1 csipet só

resztelt citromhéj

1 csepp vanília 

A tojásokat kettéválasztjuk, majd a sárgákat összekeverjük a cukorral, a reszelt citromhéjjal és a vaíliával, majd hozzáadjuk a rizslisztet és a keményítőt.  A fehérjét egy magas falú edényben kemény habbá verjük, majd óvatosan, fakanállal  a masszához forgatjuk. Egy 24 cm átmérőjű - kapcsos - tortaformába öntjük,  és szépen elegyengetjük. 

Előmelegített sütőben 180 fokon, körülbelül 20 perc alatt átsütjük. Mindenképpen ügyeljünk arra, hogy a sütőajtót az első tíz percben ne nyissuk ki, mert különben a tészta összeeshet. Ha már aranybarna a színe, tűpróbával ellenőrizzük, hogy átsült-e. Ezt követően kivesszük a tésztát és a formában legalább öt-tíz percig hűlni hagyjuk. Én a sütést követően kivettem a formából, amit el is mostam.  Ez segített abban, hogy a tányérra helyezésnél, szeletelésnél a tészta ne ragadjon a forma aljához.

 

Joghurt

550 g natúr joghurt (én "görög" joghurtot használtam)

60 g cukor

2 dl habtejszín

20 g zselatin

 

Tetejére:

fél kg gyümölcs (ribizli, meggy, málna, nekem volt a fagyasztóban jóstám is.)

20 g zselatin

A joghurtot habverővel összekeverjük a cukorral és a zselatinnal (én pár szem meggyet is dobtam bele), majd langyosra melegítjük. Mikor a cukor elolvad, habosra verjük a tejszínt és hozzáadjuk. Ezt követően félretesszük és hagyjuk hűlni. Amikor kihűlt, de még nem dermedt meg, akkor a tésztára borítjuk és elsimítjuk és ismét hűvösre tesszük.

A torta tetejére szánt gyümölcs felét pépesítjük, összeöntjük a maradék gyümölccsel, hozzákeverjük a zselatint, és ezt is langyosítjuk. Főzni nem szabad, csak addig melegíteni, míg a zselatin felolvad. Mikor már a gyümölcs is kezd sűrűsödni, az is mehet a torta tetejére.

3-4 óra hűtés után lehetett vágni, de a legjobb, ha a fogyasztás előtti napon elkészül.

 

Természetesen babapiskótával is pótolhatjuk a tésztát. Én azért választottam a rizslisztes piskótát, mert jó ideje szerepelt már a bakancslistámon ennek elkészítése.